Tento blog si fakt zamiluješ Mrkající !

Baví mne žít ... ano X ne ?

1. února 2016 v 16:52 | PIGgirl
Takže čauvec lidičky ... Mrkající
Už dlouho jsem nepsala na ,, téma týdne " , takže tady máte celý článek :)
Mějte se hezky a článek si užijte !Všechny strany života mají své výhody i nevýhody , zázraky, ale i tragédie ... Kdyby bylo na světě jenom veselo a šťastný konce , tak by to bylo jako v pohádkách , ale život nikdy nebyl , není a nebude jako v pohádkách ! Někteří z nás si to pořád ještě neuvědomili a žijí v iluzích , že právě jim se nemůže nic stát , opak je , ale pravdou , než se nadějete tak na světe umře , zraní se a nebo cokliv jiného udělá přes 100 lidí . Samozřejmně, že číslo je mnohem větší , ale nechci vás strašit a nebo provokovat ! Zkrátka chci říct , že život není jako sladkej bonbón , vezměte si například lásku , všichni říkají jaký je to úžasný pocit , ale přitom když vám někdo zlomí srdce tak vám ve skutečnosti umírá naděje na to , že toho člověka ještě někdy uvidíte a když už se k němu vrátíte tak to nikdy nebude jako dřív ! Aby to nebylo jako jeden velký HATE na život tak v životě můžou být i dobré věci , to je samozřejmost . Každému se děje dobrých věcí každý den mnoho a ani o tom neví , někdo má radost z toho , že dostal nové aut , že se líbí jinému klukovi a nebo, že ublížil tam té holce ... Lidé jsou nevyspitatelní, život taky a všechno kolem .


Nenechte se životem zastrašit a jak by řekl jeden slavný komik :

Proto: Žij podle svojí víry. Dělej to, co ti radí srdce... To, co chceš... Lidský život je divadelní představení, které se hraje bez předchozích zkoušek. Zpívej, směj se, tancuj, měj rád... a žij intenzivně každý okamžik svého života... dříve, než spadne opona a hra skončí bez potlesku.
BY CHARLIE CHAPLIN


Zdroje : Google obrázky , citáty
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aneta Franzová Aneta Franzová | 1. února 2016 v 17:04 | Reagovat

Ty jsi moje šikulka :*

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 1. února 2016 v 17:36 | Reagovat

Pěkně napsané a vhodný citát na závěr. :)

3 piggirl piggirl | 2. února 2016 v 14:34 | Reagovat

[2]: Kuju všem :* ;)

4 Albertanill Albertanill | E-mail | Web | 5. června 2018 v 18:10 | Reagovat

The prostate gland is central to the section of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is situated just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also called prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 years of age. Infections of the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common coming from all kinds of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition connected with a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections from other areas in the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal with the prostate defect followed by the employment antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not yet to establish what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some of the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for our health and wellbeing and this will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a number of ejaculations a week will help to prevent prostate type of cancer.

3. Eat steak in moderation. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to look at to make sure a proper prostate would be to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you should go for prostate examination at least one time annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama